رمز پیروزی، همت بلند نیروی انسانی متخصص، متعهد و تلاشگر بود

  • -

رمز پیروزی، همت بلند نیروی انسانی متخصص، متعهد و تلاشگر بود

دسته بندیاخبار , مدیریت

مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران: رمز پیروزی، همت بلند نیروی انسانی متخصص، متعهد و تلاشگر بود.

امروزه پرداختن به امر تولید از چند منظر مورد توجه است: یک حفظ اشتغال و معیشت مردم، و دو استمرار و توسعه تولید.
شرکت ملی سرب وروی ایران از جمله بنگاه های اقتصادی بوده که در حوزه تولید فلزات غیر آهنی (فلزات رنگی) بعنوان شرکت پیشرو شناخته شده و با نمانام نیلز (NILZ) شهرت جهانی دارد. این شرکت از نظر زیرساخت ها و امکانات و تجهیزات تولید، ظرفیت تولید سالانه چهل هزار تن شمش سرب و ۱۵ هزار تن شمش روی را داشته و از برتری های آن نسبت به سایر شرکت های فعال در این صنعت می توان به فعال بودن بزرگترین کوره دو محوره جهان، دارا بودن کارخانه اکسیژن جهت تولید اکسیژن خالص و بهره مندی از نیروهای متخصص و توانا که صاحب دانش و تجربه ارزنده در حوزه های مختلف برق، مکانیک، طراحی و ساخت می باشد، اشاره نمود.
شایان ذکر است، سازندگان کوره دو محور کالدو، هنگام نصب و راه اندازی آن اذعان نموده بودند که تعمیرات اساسی (اورهال) کوره از مرحله راه اندازی مشکل تر خواهد بود. از اینرو، در سال ۱۳۸۲ یک مرحله تعویض مکانیکی رینگ ها، تعویض تاندون ها و انجام تست های مختلف در دوره زمانی شش ماهه توسط پیمانکار خارج از شرکت انجام گرفت.
در سال ۱۳۹۶ نیز با توجه به عملکرد کوره، موعد تعمیرات اساسی آن فرا رسیده و هیئت مدیره محترم شرکت، پروژه ی اجرایی “تعمیرات اساسی کوره” را با برآورد هزینه ای دویست میلیارد ریالی و طول مدت زمانی شش ماهه (با شروع از خرداد ماه سال ۱۳۹۷) در نظر گرفته بودند.
باز طراحی و مطالعه دقیق تر پروژه با بهره گیری از متخصصین دانشگاهی و درون سازمانی طی ۷ نشست تخصصی، سبب شد تا یافته های بنده بعنوان مسئول اجرائی شرکت کامل گردیده و مصمم شدم که گروه تخصصی مستقر در واحد فنی و راهبری شرکت توانایی انجام این امر مهم را خواهد داشت. لذا، در مرداد ماه سال ۱۳۹۷ ضمن اصلاح برنامه ی اجرایی پروژه، برآورد زمانی سه ماهه (۷۶ روزکاری) و هزینه ای پنجاه و نه میلیارد ریالی در نظر گفته شده و برنامه عملیاتی پروژه (MPS) به دقت تا پنج سطح با بیش از سیصد و نود دو برنامه کاری تعریف و تدوین شده و به تصویب هیئت مدیره محترم شرکت رسید. با سازماندهی تیم های تخصصی مختلف از نیمه دوم شهریور ماه، کوره متوقف و عملیات اجرایی پروژه رسما آغاز گردید. مطابق با برنامه اجرایی، پروژه اورهال با کنترل و نظارت دقیق تیم تخصصی از پیش تعیین شده، مرحله به مرحله با موفقیت پیش رفته و نهایتا کوره کالدو در تاریخ ۹۷/۹/۱۷ پس از طی مراحل کامل تعمیرات اساسی (اورهال) و کنترل های نهایی به جایگاه خود بازنشانده شد. در ادامه ی روند بهره برداری از کوره، در تاریخ ۹۷/۹/۱۹ تست های سرد انجام شده و اقدامات بعدی مورد نیاز نظیر آجرچینی، پیش گرم و .. جهت شارژ و تولید بولیون با موفقیت به سرانجام رسیده و موجب خشنودی دست اندرکاران و مسئولین امر گردید.
قطعا ورود به چنین اقدام بزرگی که همراه بود با ریسک و باور به توان خودی، امری نادر بوده، در تمام مراحل اجرای کار لطف حق، همدلی و ایثار از تک تک عوامل پروژه مشهود بود، عشق و دلدادگی در فضای کار موج میزد و همه بی منت و با صلابت تلاش می کردند و توکل می جستند.
در فرایند اجرایی پروژه، ما شاهد اجرای بزرگترین اقدام مهندسی در شرایطی که دشمن تهدید و تحریم می کرد و کشور در نبردی نا برابر در حوزه اقتصاد درگیر بود، بودیم و با یاری حق توانستیم دستاوردهای بزرگ خلق کرده و باری دیگر جسارت ایرانی را به نمایش گذاریم. این موفقیت را هدیه می کنم به رهبر فرزانه و حکیم سید علی خامنه ای (حفظ الله) و بر دست و بازوی تک تک رزمندگان این نبرد از مدیر پروژه تا همه عوامل بوسه میزنم.

علی فضلوی


جستجو